Lista zajęć Archeologiczne Warsztaty, sobota raz w miesiącu 7-10 lat, 10-13 lat

Archeologiczne Warsztaty, sobota raz w miesiącu 7-10 lat, 10-13 lat

Kategoria

edukacja / inne

Opis

OPIS OGÓLNY CYKLU ZAJĘĆ
Archeologiczne Warsztaty to autorskie zajęcia dotyczące najbardziej fascynującej pracy i nauki na świecie – archeologii! W ramach kilku spotkań, prowadzonych przez zawodowych archeologów i doświadczonych popularyzatorów nauki, poznamy jak wyglądało życie ludzi w prehistorii, starożytności i średniowieczu. Dowiemy się w jaki sposób archeolodzy odkrywają zabytki i poznają ich tajemnice. Uczestnicy warsztatów poprzez samodzielne działanie i prawdziwe Dotykanie Przeszłości doświadczą tego, jak intrygująca jest historia ludzkości, biorąc udział w wielu aktywnościach odtwarzających osiągnięcia dawnych cywilizacji.

OPISY POSZCZEGÓLNYCH TEMATÓW
Yabadabadoo - na zajęciach dowiemy się jak wyglądało życie ludzi w epoce kamienia. Porozmawiamy o ewolucji i różnych gatunkach praludzi, obejrzymy też model czaszki Australopiteka. Spróbujemy swoich sił w rozpalaniu ognia przy pomocy prehistorycznych metod, użyjemy replik krzemiennych wiertarek zamachowych oraz wykonamy jaskiniowe malowidło i naszyjniki z muszli.
Me-zo-po-ta-mia - na zajęciach dowiemy się gdzie leżała starożytna Mezopotamia i jakie były największe osiągnięcia jej mieszkańców. Poznamy historię rolnictwa i spróbujemy swoich sił w rozcieraniu ziaren zbóż na prawdziwym kamiennym żarnie. Przeniesiemy się do pierwszych miast i zbudujemy model Bramy Isztar - jednej z najsłynniejszych budowli Babilonu. Zagramy w Grę Królewską z Ur i wykonamy na glinie odciski starożytnych pieczęci cylindrycznych.
Gdzie faraon nie może, tam skrybę pośle - na zajęciach przeniesiemy się do faraońskiego Egiptu i dowiemy się, jakie tajemnice skrywały piramidy. Zbudujemy modele piramidy schodkowej i poznamy przebieg procesu mumifikacji. Obejrzymy pokaz wykonywania naturalnych kosmetyków, wykonamy egipskie bransoletki z kolorowych koralików i będziemy pisać na prawdziwym papirusie przy pomocy metod stosowanych przez egipskich skrybów.
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - na zajęciach dowiemy się jak wyglądało życie mieszkańca starożytnego Rzymu. Przejdziemy trening legionistów i ustawimy formację żółwia, a następnie poznamy najważniejsze osiągnięcia cywilizacji rzymskiej. Zbudujemy modele łuku architektonicznego, obejrzymy pokaz zapalania lampki oliwnej, ułożymy mozaikę, będziemy pisali na tabliczkach woskowych i zagramy w starożytną grę planszową, którą następnie każdy samodzielnie ulepi z gliny.
Wszędzie dobrze, ale w zamku najlepiej - na zajęciach przekonamy się jak fascynujące było życie ludzi w epoce średniowiecza. Poznamy pracę kopistów i ekwipunek rycerzy, a następnie zamienimy się w rzemieślników i wykonamy średniowieczne zdobienia na kafelkach. Zobaczymy na czym polegała praca świecarza i do czego wykorzystywano wosk pszczeli. Na koniec pogadamy o dawnych rozrywkach i zagramy w kości przy użyciu kości do gier wykonanych z prawdziwych kości zwierzęcych.
Czasem na glinie, czasem na pergaminie - na zajęciach dowiemy się dlaczego ludzie zaczęli pisać i jakie były dawne materiały piśmiennicze. Wykonamy glinianą tabliczkę z pismem klinowym, rozszyfrujemy egipskie hieroglify, zobaczymy papirus, pergamin i papier czerpany. Dowiemy się do czego służyły woskowe tabliczki i będziemy pisali przy użyciu prawdziwych gęsich piór.
Z wizytą na wykopaliskach – na zajęciach dowiemy się na czym dokładnie polega praca archeologa. Obejrzymy i rozpoznamy rekonstrukcje zabytków odkrytych na wykopaliskach, następnie dowiemy się o czym mówią nam warstwy ziemi i w jaki sposób archeolodzy określają jak stare są ich znaleziska. Każdy samodzielnie wykopie i opisze kopię zabytku przy pomocy archeologicznych narzędzi. Na koniec skleimy w całość połamane gliniane naczynia.

  1. Wykopaliska - 21.10.
  2. Yabadabadoo - 25.11.
  3. Mezopotamia - 16.12.
  4. Egipt - 27.01.
  5. Starożytny Rzym - 24.02.
  6. średniowiecze - 23.03.
  7. Historia pisma - 20.04.

Minimalna liczba uczestników: 12 osób
Prowadzący: Paweł
Czas trwania 1 zajęć: 90 min
Koszt zajęć: 65 zł/miesiąc.
Płatności należy dokonywać do ostatniego dnia każdego miesiąca z góry. Zalecamy płatności przez system PayU poprzez portal www.strefazajec.pl lub kartą płatniczą w kasie Domu Kultury Stare Babice.
Kasa czynna pn-pt. w godz. 8:00-16:00 w środy 10:00-18:00.
Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny wydanej w Gminie Stare Babice (KDR zaczynająca się od numeru 1432072) i po okazaniu jej w kasie Domu Kultury Stare Babice udzielamy zniżki 20%. tj. koszt zajęć 52 zł/miesiąc.
Dla posiadaczy Karty Mieskańca wydanej w Gminie Stare Babice i po okazaniu jej w kasie Domu Kultury Stare Babice udzielamy zniżki 10%. tj. koszt zajęć 58,50 zł/miesiąc.
Zapisy odbywają się wyłącznie online przez www.strefazajec.pl
Zajęcia zaczynają się od 21 października br.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu 22 487 18 70 lub 22 487 18 48.
Zapraszamy!

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Recenzje

brak recenzji