Bemowskie Centrum Kultury jest jedyną Instytucją Kultury w stolicy z własnym Aeromodelklubem prowadzącym rozległą działalność o charakterze edukacyjno-sportowym. Od roku 2015 jesteśmy członkiem zwyczajnym w Aeroklubie Polskim
i tym samym uzyskaliśmy status i licencję klubu sportowego. Fakt ten oznacza, że możemy być organizatorem zawodów sportowych różnej rangi, nie wyłączając mistrzostw świata. Przypomnijmy, że właśnie w roku 2015 byliśmy Organizatorem Mistrzostw Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych rozgrywanych w Hali Toru Kolarskiego w Pruszkowie.
Chcąc zainteresować Rodziców modelarnią lotniczą BCK, by nie wahali się, czy zapisać dziecko na nasze zajęcia, wypada pochwalić się naszymi sukcesami (zwłaszcza zawodniczek i zawodników):
Rok 2023 – Jakub MURANOWICZ zdobył srebrny medal i tytuł I wicemistrza świata na Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych w konkurencji F3P-AFM (latanie freestyle do muzyki),
Rok 2022 – Joanna STOLL (pilotka) i Julia LESIUK (mechanik) zdobyły złoty medal na Mistrzostwach Świata FAI Modeli Latających na Uwięzi, w konkurencji modeli wyścigowych F2C.
Rok 2022 – Daria VOLOVNIK została laureatką Światowego Finału międzynarodowego konkursu plastycznego o tematyce lotniczej, pn. 2022 FAI Young Artists Contest, zdobywając brązowy medal FAI w kategorii wiekowej do 9 lat.
Rok 2021 – Bogdan Wierzba został nagrodzony medalem Aeromodelling Gold Medal Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI za całokształt działalności modelarskiej w kraju i na arenie międzynarodowej.
Rok 2019 - Aeromodelklub Artbem był organizatorem zawodów PUCHARU ŚWIATA FAI w konkurencji dronów wyścigowych, które odbywały się na obiektach sportowych Studium WF WAT.
Rok 2015 - Piotr KOWALSKI (pilot) i Igor SKAWIŃSKI (pomocnik) byli jedynymi reprezentantami Polski w modelarstwie, w konkurencji AeroMusicals, podczas Światowych Igrzysk Lotniczych WAG -2015 w Dubaju.
Rok 2015 - Aeromodelklub Artbem Bemowskiego Centrum Kultury był organizatorem 2. Mistrzostw Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych w Hali Toru Kolarskiego w Pruszkowie.
Rok 2013 - Modelarze z bemowskiego Aeromodelklubu - Igor SKAWIŃSKI z Piotrem KOWALSKIM, reprezentowali Polskę na 1. Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych, Coburg 2013.
Dysponując bardzo ładną i nowoczesną modelarnią lotniczą w południowej części Bemowa, na powierzchni około 130 m2, wyposażoną w sprzęt specjalistyczny i materiały, przygotowaliśmy ofertę zajęć modelarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych instruktorów modelarstwa lotniczego - w sześciu grupach, we wszystkie dni tygodnia.
Od października 2023 r. uruchomiliśmy dodatkową Grupę Nr 6, w której zajęcia prowadzi Michał Sokołowski (z naszego Aeromodelklubu), jeden z czołowych zawodników w Polsce, uprawiający konkurencję modeli szybowców R/C wyrzucanych z ręki (F3K). Wspólnie z Michałem chcemy zainteresować młodzież modelami szybowców (od najprostszych, po zdalnie sterowane - do latania rekreacyjnego i sportowego). Zajęcia w Grupie Nr 6 odbywają się tylko w środy w godzinach 15:15 - 18:15.
Zajęcia modelarskie organizowane w Bemowskim Centrum Kultury, można by krótko opisać w sposób następujący:
w początkowym okresie modelarze budują latawce, modele szybowców halowych, rakiet i na koniec roku szkolnego model szybowca o konstrukcji drewnianej, ze skrzydłami żeberkowymi. Wszystkie zbudowane modele, z założenia, są latające i pozwalają uczestniczyć w zawodach, w tym organizowanych przez Aeromodelklub. Każdy model zbudowany przez uczestnika zajęć jest jego własnością. Czas spędzony w modelarni, to nie tylko zadowolenie z kolejnego modelu, który lata, to także okazja do wielu ciekawych dyskusji (projektowych, konstrukcyjnych lub historycznych) i startu w organizowanych zawodach.
Uczestnicy zajęć modelarskich poznają różne materiały, mini-elektronarzędzia, radiowe aparatury sterujące i inne urządzenia elektroniczne oraz silniki napędowe. Nasza pracownia posiada też symulator do nauki latania modelami R/C, jak też drukarkę 3D wykorzystywaną do drukowania różnych elementów do budowanych modeli.
Modelarstwo to także nieograniczone możliwości poznawania nowych technik i technologii oraz kultury technicznej. Organizując zawody modelarskie aktywizujemy dzieci i młodzież do udziału we współzawodnictwie sportowym.
Warto podkreślić, że przygoda z Aeromodelklubem ułatwia naukę w szkole – na wszystkich jej etapach.
Na potwierdzenie wychowawczo-edukacyjnego charakteru modelarstwa z dumą przywołujemy kariery naszych wychowanków. Są wśród nich między innymi: dr inż. pil. Adam Przekop pracujący naukowo w NASA. Koledzy Jacek Mainka, Mateusz Urban i Aleksander Klepek są pilotami w znanych linii lotniczych. Kacper Dolata z Igorem Skawińskim już pod koniec studiów na wydziale lotniczym wiedzieli, że stworzą firmę w branży lotniczej. Firma oczywiście powstała i śmiało wkracza na rynek sektora lotniczego. Wiktor Łaciński, Jan Krolik, Jakub Kuciński, Karol Borawski i Kacper Momot, będąc jeszcze uczniami, ukończyli szkolenie lotnicze i latają już szybowcami i samolotami. Wiktor już wielokrotnie reprezentował Polskę na Szybowcowych Mistrzostwach Europy i Świata. Michał Bogoński związał się z firmą z branży kosmicznej i jak sam powiedział ... przekuwa swoje pasje w ścieżkę kariery zawodowej.
Opłata miesięczna w przypadku Grupy Nr 6, spotykającej się jeden raz w tygodniu, wynosi153,75 zł, a ze zniżką 138,40 zł.
Sposób wpłaty:
Przelew - 50 1240 2034 1111 0010 1127 9175.
W tytule przelewu prosimy dopisać "Aeromodelklub, nr grupy oraz imię i nazwisko uczestnika.
PayU - strefa zajęć po zalogowaniu się do systemu
Kontakt:
Bogdan Wierzba, [email protected], 519-047-135 w godz. 10:00 – 17:00 od poniedziałku do piątku.
W przypadku braku kontaktu prosimy o sms /mail – oddzwonimy lub odpiszemy.
W ramach opłaty za zajęcia, zapewniamy wszystkie materiały, akcesoria i wyposażenie - do momentu zakończenia budowy pierwszego modelu zdalnie sterowanego. Z chwilą rozpoczęcia budowy drugiego modelu R/C udostępniamy tylko podstawowe materiały, tzn. bez wyposażenia.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty (fot. Bogdan Wierzba).
czytaj więcej