Lista zajęć MOC KOBIETY: Performans "laMent/teMenos" – ceremonia przejścia w przestrzeni sztuki

MOC KOBIETY: Performans "laMent/teMenos" – ceremonia przejścia w przestrzeni sztuki

Kategoria

sztuka / teatr

Opis

Dla człowieka religijnego przestrzeń nie jest jednorodna, są w niej rozdarcia, pęknięcia, są fragmenty przestrzeni jakościowo różne od innych (...)
Jest więc obszar święty, a więc "mocny", ważny, i są inne obszary, nie uświęcone, a więc pozbawione struktury i konsystencji, jednym słowem amorficzne (...) Aby ż y ć w ś w i e c i e, trzeba go u s t a n o w i ć, założyć, a żaden świat nie może się narodzić w chaosie jednorodności i względności przestrzeni świeckiej. Odkrycie lub ustalenie punktu oparcia - "środka" - jest równoznaczne ze stworzeniem świata (...)

Mircea ELIADE, "Święty obszar i sakralizacja świata"

Mama. To często pierwsze słowo, które dziecko wypowiada w życiu.
Mama. Jest pierwszym domem dziecka.
Bicie serca Matki jest pierwszym dźwiękiem, który słyszy.
Mama. To często ostatnie słowo, które człowiek wypowiada, umierając.

Kim jest MATKA w życiu córki, dojrzałej kobiety, która sama staje się matką? Na ile naukowo udowodnione, biologiczne połączenie dzięki dzieleniu przez dziecko wspólnego środowiska komórkowego ze swoją matką i babcią, pozwala odnaleźć w sobie Eliadowski punkt oparcia - "środek", który pozwala powołać do życia świat, a czasem wiele światów? Co przynosi śmierć matki? Co przynosi doświadczenie przyjęcia matki w sobie? Czym wobec straty staje się proces uzdrowienia rany matki? Jaką rolę w tym procesie pełni fotografia?

t e M e n o s*/ l a M e n t jest esejem scenicznym, zaproszeniem do zejścia po spirali osobistego doświadczania Matki w sobie. Jedną z inspiracji dla twórczyń performansu stanowi "Światło obrazu. Uwagi o fotografii" Rolanda Barthes'a.

*"Temenos", z gr. τέμενος – w starożytnej Grecji oznaczał wydzielony, nietykalny obszar sakralny poświęcony bóstwu albo przeznaczony do celów kultu (np. zmarłych przodków, muz, herosów).

Koncepcja, reżyseria, przestrzeń sceniczna: Joanna Grabowiecka-Świerszcz
Scenariusz: zespół
Współpraca scenograficzna: Jagoda Valkov
Obsada: Magdalena Gil, Joanna Grabowiecka-Świerszcz, Małgorzata Marczewska

Spotkanie jest częścią projektu Moc Kobiety, czyli cyklu warsztatów i spotkań dla kobiet realizowanego przez Fundację DAR Sztuki, finansowanego przez Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy oraz firmę Matexi Polska - Witamy w okolicy.

Szczegółowy program projektu Moc Kobiety:
https://mockobiety.darsztuki.pl/

Instruktor

Brak przypisanego instruktora

Lekcje

# Data Czas trwania Grupa Miejsce
1 czw, 19:00
24.04.2025
1 godz. Warszawa,
MAL Kasprowicza 14

Recenzje

brak recenzji

Inni klienci oglądali również