UWAGA - OPIEKUNÓW PROSIMY O POZOSTANIE NA TERENIE TERMINALU KULTURY GOCŁAW W CZASIE WYKŁADU I WARSZTATÓW
Gocławski Uniwersytet Dzieci w Terminalu Kultury Gocław to niezwykła przygoda edukacyjna dla najmłodszych! To doskonała okazja, aby młodzi odkrywcy zanurzyli się w fascynujący świat nauki, przyrody, sztuki i kultury w inspirujący i angażujący sposób. W gronie wykładowców semestru wiosenno-letniego jest znany przez naszych Studentów Łukasz Badowski, czyli "Pan od przyrody", ale także wielu nowych wspaniałych wykładowców, którzy zabiorą Słuchaczy Gocławskiego Uniwersytetu Dzieci w niezapomnianą uniwersytecką podróż!
PATRONEM PROJEKTU JEST RADIO RDC
PLAN II SEMESTRU:
22.02.2025 r. ŻYĆ I PRZEŻYĆ: ROŚLINY – TOMASZ RUSZKOWSKI
godz. 11:00, sala 014 (parter)
Wykład: „Żyć i przeżyć: ROŚLINY"
Aloes w doniczce na parapecie. Czerwona papryka w lodówce. Klon za oknem. Los roślin wydaje się być zależny od kaprysów pogody, apetytu zwierząt i potrzeb ludzi. Czy aby na pewno? Rośliny współpracują i porozumiewają się ze sobą. Odbywają dalekie podróże. Wykorzystują zwierzęta do realizacji własnych celów. Potrafią trwać niewzruszone przez setki, a nawet tysiące lat. Razem wyruszymy w podróż po niesamowitym świecie roślin. Dowiemy się jak żyć i przeżyć będąc rośliną.
Warsztaty: „Aero Obiekty"
Podczas zajęć będziemy budować (głównie z papieru) różne rodzaje pojazdów latających, przy okazji poznając tajniki aerodynamiki. Jak skonstruować papierowy samolot, żeby poleciał najdalej, a jak żeby leciał najszybciej? Czy samolot może być okrągły? Czemu bumerangi wracają? Jak rośliny wykorzystują zasady aerodynamiki? Między innymi na te pytania odpowiemy budując odpowiednie modele.
08.03.2025 r. WSZĘDZIE DOBRZE, ALE W ZAMKU NAJLEPIEJ – PAWEŁ DZIECHCIARZ
godz. 11:00, sala 207 (II piętro)
Wykładu interaktywny: „Wszędzie dobrze, ale w zamku najlepiej"
Podczas interaktywnego wykładu dowiemy się, że życie w średniowieczu było niezwykle ciekawe i przekonamy się, jak bardzo mylne jest w odniesieniu do tej epoki określenie „Mroczne Wieki”. W części praktycznej sprawdzimy jak ciężki był miecz średniowiecznego rycerza i jak duża była jego tarcza! Porozmawiamy o średniowiecznych rzemiosłach i bliżej przyjrzymy się kilku z nich. Zobaczymy z czego i w jaki sposób wyrabiano średniowieczne świece! Zagramy za pomocą kostek do gry wykonanych z kości zwierzęcych, a wyniki zapiszemy na woskowych tabliczkach. Do domu zabierzemy też własnoręcznie ozdobiony według średniowiecznych wzorów kafelek!
29.03.2025 r. ROWER – MIKOŁAJ KARPIŃSKI
godz. 11:00, sala 014 (parter)
Wykład: „Rower"
Tematem wykładu będzie "pojazd napędzany przez mięśnie nóg za pomocą pedałów, mający zwykle dwa koła, siodełko i kierownicę", czyli ROWER. Biorąc na tapet jego części, wyruszymy w podróż w odległe rejony fizyki i matematyki: z bliska przyjrzymy się działaniu odblasków rowerowych; spróbujemy dowiedzieć się, jak brzmi dźwięk dzwonka dobiegający spod klosza; sprawdzimy czy spuszczając powietrze z opon możemy jechać szybciej; zastanowimy się czy koła rowerowe muszą być okrągłe, a także przetestujemy ich wytrzymałość w kontakcie z gwoździem.
Warsztaty: „Równowaga"
Podczas warsztatu poeksperymentujemy z równowagą mechaniczną oraz ze zmysłem równowagi. Zbadamy, czym jest i gdzie znaleźć środek ciężkości różnych przedmiotów oraz gdzie go szukać w ludzkim ciele. Sprawdzimy, co powoduje, że przedmioty nie przewracają się oraz dzięki czemu człowiek nie upada. Będzie wiele aktywności fizycznych, w których wystawimy nasze poczucie równowagi na prawdziwą próbę. Sprawdzimy też, gdzie leży środek równowagi różnych, często dziwnych, konstrukcji.
05.04.2025 r. ILE PINGWINÓW MOŻE ZJEŚĆ NIEDŹWIEDŹ POLARNY – MIKOŁAJ GOLACHOWSKI
godz. 11:00, sala 207 (II piętro)
Wykład interaktywny: „Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny?" – dr Mikołaj Golachowski
Jednym z najczęściej powielanych w kulturze masowej, błędnych stereotypów, jest zestawienie pingwinów z niedźwiedziami polarnymi, choć w rzeczywistości zwierzęta te żyją na przeciwległych końcach świata. Podczas tego wykładu interaktywnego poznamy zarówno same niedźwiedzie oraz inne zwierzęta zamieszkujące Antarktykę i dowiemy się o różnicach między polarnymi rejonami Ziemi. Oprócz zdjęć, zajęcia okraszone będą licznymi dźwiękami wydawanymi przez zwierzęta. Wraz ze zdjęciami pięknych, mroźnych krajobrazów, wykład ten będzie pouczającą i fascynującą wycieczką w samo serce królestwa Przyrody.
Warsztaty: „Arktyczny chłód" – dr Łukasz Badowski
A po wykładzie … powieje arktycznym chłodem, bowiem Pan od Przyrody zaprosi na serię eksperymentów z użyciem super zimnego suchego lodu! Suchy lód to zestalony dwutlenek węgla – ma niemal minus osiemdziesiąt stopni Celsjusza, i zadowoliłby najbardziej wybrednego pingwina. Taki suchy lód potrafi robić bańki, dmuchać balony, eksplodować butelki, a nawet… śpiewać!
26.04.2025 r. JAKI JEST KOLOR POLSKIEJ FLAGI – ŁUKASZ BADOWSKI
godz. 11:00, sala 207 (II piętro)
Wykład: „Jaki jest kolor polskiej flagi?”
Wydawałoby się, że to pytanie jest oczywiste… bo przecież jaka flaga jest – każdy widzi! A jednak… W naszej fladze kryje się tajemnica barw, nazw określających barwy i ich odcienie, a także tajemnica głębokiej nauki, która pozwala nam widzieć, produkować, nazywać i objaśniać kolory. No i oczywiście chrząszcze! Mnóstwo chrząszczy, zarówno tych naszych polskich, jak i egzotycznych! Nie wierzycie? To przyjdźcie na wykład Pana od Przyrody! ??
Warsztaty: "Weksylologia - zaprojektuj własną flagę"
Podczas warsztatów, zaprojektujemy własną flagę, zgodną w każdym aspekcie z podstawowymi zasadami weksylologii! Za pomocą kartki papieru, nożyczek oraz kredek lub farb, nasi studenci zaprojektują własną, niepowtarzalną flagę, godną państwa lub miasta.
weksylologia to nauka o flagach, proporcach etc.
17.05.2025 r. JAK PRZETRWAĆ W GÓRACH – ŁUKASZ KORNATKA
godz. 11:00, sala 207 (II piętro)
Wykład interaktywny: „Jak przetrwać w górach"
Podczas interaktywnego wykładu, dowiemy się jak spakować plecak, jak przepowiadać pogodę odczytując sygnały wysyłane przez naturę. Dowiemy się co to znaczy ubierać się na „cebulkę”. Przymierzymy i przetestujemy sprzęt jakiego używa się podczas wspinaczki, trekkingu, czy wędrówki w górach wysokich. Poczujecie się jak mali himalaiści i odkrywcy gór.
14.06.2025 r.
godz. 11:00, sala 207 (II piętro)
Wykład interaktywny: „Spotkanie z mistrzem literackim – Grzegorzem Kasdepke”
Prowadząca: Martyna Chuderska – dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom
Grzegorz Kasdepke jest jednym z najważniejszych autorów współczesnej literatury dziecięcej w Polsce. Jego twórczość od lat cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, którzy często z nostalgią wspominają jego książki. Grzegorz Kasdepke to nie tylko pisarz, ale również dziennikarz, laureat prestiżowych nagród literackich, w tym Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Podczas spotkania, które poprowadzi dla Słuchaczy Gocławskiego Uniwersytetu Dzieci Pani Martyna Chuderska, będzie okazja do odkrycia tajemnic jego twórczości oraz rozmowy z autorem.
a potem wakacje i.... wracamy z III semestrem (obowiązują nowe zapisy) :)
czytaj więcej