Warszawskie Centrum Pantomimy zapraszamy do świata, w którym cisza potrafi być usłyszana, a ruch opowiada historie. Studio Teatru Pantomimy to przestrzeń odkrywania możliwości ciała, emocji i narracji poza słowem. Warsztaty ukazują bogactwo i głębię tego rzemiosła, prowadząc uczestników w fascynującą podróż po teatrze świadomego milczenia.
O zajęciach
Zajęcia mają charakter warsztatowy, co oznacza, że poszczególne elementy programu mogą – ale nie muszą – być powtarzane w trakcie całego sezonu. Spotkania odbywają się w grupie początkująco-ogólnej, do której zapraszamy zarówno dawnych uczestników, jak i zupełnie nowe osoby. Sposób prowadzenia zajęć oraz tematyka spotkań umożliwiają udział każdemu, kto interesuje się sztuką przekazu niewerbalnego.
Zakres warsztatów
Spotkania opierają się na współczesnej formie sztuki mimu i obejmują:
-Sposoby myślenia o ciele i fizyczności w teatrze
-Pantomimę klasyczną
-Elementy różnych technik sztuki niewerbalnej
-Komedię/dramat ciała
-Kompozycję i zadania aktorskie
-Improwizację
-Teatr fizyczny z perspektywy współczesnego teatru pantomimy
Program warsztatów obejmuje ćwiczenia podzielone na różne kategorie – od podstawowej gramatyki ciała, przez techniki rozwijane na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, aż po współczesne formy teatru pantomimy.
Sztuka ruchu, emocji i ekspresji
Umiejętne połączenie myśli, emocji i działania to kluczowy element aktorskiego rzemiosła. Poprzez zgłębianie poszczególnych ćwiczeń uczestnicy uczą się odczuwać, rozumieć i świadomie wykorzystywać ruch na scenie. Praca podczas zajęć obejmuje m.in.:
- Analizę ruchu
- Nazywanie stanów emocjonalnych i poszukiwanie sposobów ich wyrażania
- Świadome wykorzystanie ciała jako narzędzia aktorskiego
Szlachetność ruchu, obserwacji, kontaktu i myślenia jest tym, co wyróżnia teatr pantomimy. To rzemiosło, które uczy więcej, niż można wyrazić słowami – w sposób, który wymyka się jednoznacznym opisom.
Możliwości dla uczestników
Osoby najbardziej zaangażowane w zajęcia Studia Pantomimy mogą zostać zaproszone do udziału w projektach realizowanych przez Warszawskie Centrum Pantomimy. Uczestnicy mają również szansę dołączyć do Teatru działającego przy Warszawskim Centrum Pantomimy lub uczestniczyć w międzynarodowych projektach teatralnych.
Prowadzący: Bartłomiej Ostapczuk
Aktor teatru pantomimy, reżyser przedstawień teatru wizualnego, autor scenariuszy oraz ruchu scenicznego, nauczyciel pantomimy. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy, Teatru Pantomimy Mimo. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie. Zarządza, realizuje, tworzy projekty i produkcje artystyczne w zakresie teatru pantomimy, teatru wizualnego i edukacji teatralnej. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie Studio Teatralne. Gościnnie naucza w szkołach teatralnych w kraju i zagranicą. Sztuki teatralnej uczył się w Polsce, USA i Hiszpanii. Autor książki "Warszawska pantomima" oraz dramatu „Czasen”. www.ostapczuk.eu
Grupa wiekowa: 18 - 60
Poniedziałki 19:15-21:15
Cena jednych zajęć: 50 zł
3 marca - 16 czerwca 2025 (15 spotkań)
czytaj więcej