Lista zajęć Aldona Chróściewicz Metoda Feldenkraisa - zdrowy kręgosłup - 20.07
Metoda Feldenkraisa - zdrowy kręgosłup - 20.07
Kategoria
Opis
20 lipca (czwartek), godz. 13:00-15:00
Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13
Podstawą w metodzie Feldenkraisa jest założenie, że uczymy się całe życie ponieważ mózg ludzki ma zdolność ciągłego tworzenia nowych połaczeń, dzięki czemu, w sposób nieprzerwany możemy poprawiać sposób naszego funkcjonowania. Uniwersalnym językiem do komunikowania się z układem nerwowym/mózgiem jest ruch.
Ćwiczymy powoli, dając czas układowi nerwowemu na zauważenie niepotrzebnych (często nawykowych) napięć mięśniowych, skupiamy się na szkielecie i jego funkcji w polu grawitacji (podpieranie i przenoszenie ciężaru ciała oraz dawanie przeciwwagi).
Korzyści jakie uzyskujemy, dzięki wdrożeniu koncepcji Feldenkraisa w życie, to:
- poprawa koordynacji ruchowej
- redukcja lub zniesienie przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów
- likwidacja przewlekłego zmęczenia i poprawa samopoczucia
- stabilizacja nastroju w przypadkach zaburzeń emocjonalnych, lepsze radzenie sobie z lękiem
- optymalizacja wszelkich funkcji ruchowych, redukcja sztywności a wzrost elastyczności ciała, wygoniejsze poruszanie się, z gracją i lekkością.
Zaczniemy od tematu kręgosłupa i bioder - gdyż są to najczęstsze okolice przeciążone „siedzącym" trybem życia, związane z długim czasem spędzanym przed komputerem czy w samochodzie.
Kręgosłup - jest wyjątkową osią naszego ciała, ma misterną budowę, chroni rdzeń kręgowy, a każdy jego odcinek (szyjny, piersiowy i lędźwiowy) ma nieco inny kształt kręgów, zakres ruchomości w przestrzeni oraz wygięcie. Do kręgosłupa przyczepia się wiele mięśni i więzadeł, które łączą w sobie dwie paradoksalne tendencje, część z nich związanych jest ze statyką i stabilizacją czyli utrzymaniem pozycji ciała, a część z mobilnością całego ciała i kończyn. Jednocześnie, ewolucyjnie, poprzez przyjęcie przez człowieka wyprostowanej pozycji ciała, kręgosłup narażony jest na więcej przeciążeń związanych z naszym poruszaniem się w polu grawitacji w porównaniu do innych ssaków. Gwarancją zdrowia tego organu jest regularny ruch, a cywilizacja temu nie sprzyja.
Każdy warsztat to 2 lekcje ruchowe Metodą Feldenkraisa, wcześniejsze doświadczenie nie jest wymagane.
Na zajęcia przynosimy własne karimaty i ręcznik lub koc - by było wygodnie.
Opłaty:
30 zł - seniorzy
60 zł - pozostali
PROWADZENIE ZAJĘĆ:
Aldona Chróściewicz
oraz gościnnie Maciej Łukowski (Certyfikowany nauczyciel Metody Fedenkraisa, ukończył 4-letni profesjonalny trening tej metody w Aurillac we Francji. Od kilkunastu lat praktykuje różne formy świadomego ruchu. Od 4 lat współpracuje z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego, gdzie prowadzi lekcje Świadomości poprzez ruch dla osób z SM. Jest również muzykiem oraz instruktorem gry na bębnach djembe.)
Instruktor
Lekarz, absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej ze specjalnością Terapii manualnej oraz 4 letnich studiów Metody Feldenkraisa w Malmö w Szwecji, Certyfikowana Nauczycielka Metody Feldenkraisa.
Ukończyła szereg szkoleń z zakresu terapii i rehabilitacji, rozwoju osobistego i coachingu, masażu relaksacyjnego oraz arteterapii. Uczy terapetów, opiekunów osób niepełnosprawnych. Promuje MF wśród choreografów uczniów szkół baletowych i pedagogów śpiewu.
W 2020 r. zainicjowała i prowadzi platformę "Przyjazne-Twoje miejsce", lekcje dla kobiet w procesie zdrowienia ze schorzeniami onkologicznymi oraz na Facebooku -"Porannik(nie)Codzienny" gdzie proponowane są różne aktywujące, motywujące i przyjemne sposoby (w tym mini-lekcje metodą Feldenkraisa), aby dzień był udany i efektywny.
"Fascynuje mnie wszystko, co związane z mózgiem, poszukiwaniem, zmianą, rozwojem, świadomością, percepcją, słowami i przesuwaniem granic tego co możliwe. Wszystko to zawiera się w definicji neuroplastyczności mózgu".
Lekcje
# | Data | Czas trwania | Grupa | Miejsce |
---|---|---|---|---|
1 |
czw, 13:00 20.07.2023 |
2 godz. |
Warszawa, DKP-Pałacyk Konopackiego sala ćwiczeń duża + 2 |